Hogyan lehet megelőzni és mit lehet tenni, ha már alulbiztosított az otthonunk?

Fontos kérdések, egyszerű megoldások.
Magas infláció, növekvő építőanyag és alapanyag árak, emelkedő munkadíjak, száguldó energia költségek.

Ki ne hallotta volna ezeket a kifejezéseket az elmúlt időszakban, akár naponta többször is. De vajon ki gondolt arra, hogy mindez a lakásbiztosításunkat is érintheti? Mit kell tenni, hogy lakásunkat, házunkat érő jelentős káresemény esetén ne szembesüljünk drámai következményekkel?

Arról, hogy mit jelent, hogyan alakul ki és milyen következményei lehetnek az alulbiztosítottságnak, itt olvashatsz.

A megelőzés mindig a könnyebb út. Ahhoz, hogy lakásbiztosításaink megfelelő védelmet nyújtsanak számunkra az alábbi három dologra érdemes figyelnünk.

A biztosítási szerződés megkötésekor a lehető legpontosabban adjuk meg a biztosító által kért adatokat,

különösen az alapterületet és a biztosítási összeget. Fontos, hogy a biztosítási összegnek és a vagyontárgy pótlási értékének egyeznie kell! Az újrabeszerzési, újjáépítési költség nem minden esetben azonos az aktuális piaci árral! Lehet alatta és felett is – függően az aktuális ingatlanpiaci trendektől. Segítségképpen a biztosítók javasolnak biztosítási összeget, de eldönthetjük, hogy elfogadjuk, vagy ennél magasabbat választunk. Alacsonyabbat semmiképp sem érdemes.

Indexáljuk a szerződésünket minden évben.

A biztosítási összegek szinten tartását a biztosítók évente kezdeményezik. Ezt ne utasítsuk el! A jelenleg tapasztalható áremelkedéseket azonban a biztosító által javasolt értékkövetés sem feltétlenül tudja ellensúlyozni, sőt… Ebben az esetben a biztosítási összeg az évfordulós értékkövetés (indexálás) után is kevés lesz a vagyontárgy pótlásához vagy helyreállításához. Ha ezt tapasztaljuk, vagy csak bizonytalanok vagyunk benne, akkor kérjünk segítséget a biztosítósunktól. Ha szükséges lesz tovább módosítani a szerződésünkön, ő tud majd segíteni benne.

Jelentős változások alkalmával mindig vizsgáltassuk felül.

Ha a lakás, ház bővítésen, jelentős korszerűsítésen esett át, vagy nagy értékű ingóságokat vásároltunk, akkor gondoskodnunk kell a biztosítási szerződés felülvizsgálatáról, a biztosítási összeg(ek) emeléséről. Ehhez minden esetben érdemes szakember segítségét kérnünk. Vele rengeteg ügyintézéstől kímélhetjük meg magunkat és a szakértelmére, tapasztalatára is támaszkodhatunk.

Mit tegyünk, ha már évek óta rá se néztünk a lakásbiztosításunkra?

Ez bizony azt jelzi, hogy érdemi eltérések lehetnek a kötvény tartalma és az ingatlanunk valós értéke között.

Ha szeretünk mindent magunk csinálni, akkor érdemes utánajárni az ingatlanpiaci trendeknek, megnézni a statisztikákat az építési árak, munkadíjak változásáról és ezek alapján megsaccolni, hogy nagyságrendileg megfelel-e a kötvényen szereplő biztosítási összeg az általam feltételezett újjáépítési értéknek. 

Ha nincs kedvünk bíbelődni vele vagy nem értünk hozzá, akkor bízzuk szakemberre. A legegyszerűbb az, ha felhívjuk a biztosítós emberünket és kérünk tőle egy felülvizsgálatot a szerződéseinkre.

Miért érdemes nagy tapasztalattal rendelkező független szakembert választanod erre a feladatra?

Leginkább azért, mert már sok kárrendezési folyamatot menedzselt és tudja, hogy mire kell hangsúlyosan figyelni egy szerződés módosításakor, megkötésekor. Ennek a rutinnak, tapasztalásnak köszönhetően olyan részleteket is észre vehet a kötvényünkön, amire Te nem is gondoltál volna.

Természetesen a minőségen túl anyagi előnyöd is származhat belőle. Egy független szakember nincs bele kényszerítve egy biztosító promótálásába. Minden esetben megversenyeztetheti a szolgáltatókat annak érdekében, hogy Te személyre szabottan a legjobb ár-érték arányú szerződést kaphasd.

Fontos: független szakembernek manapság sokan nevezik magukat.

Mielőtt leülnél tárgyalni valakivel, mindenképp bizonyosodj meg arról, hogy alkuszként nyújtja-e a szolgáltatását, ugyanis csak ez garantálja neked azt, hogy nem a biztosító(k) megbízásából, hanem a Te érdekeidet szem előtt tartva fog eljárni.

Bízom benne, hogy hasznosnak találtad ezeket az információkat! Ha így van, akkor jelezz vissza valamelyik social felületemen: Instán vagy Facebookon, hogy együtt örülhessek veled.

Scroll to Top